Сто лікарів пропонують сто шляхів
до єдиного храму здоров'я
Східна мудрість

Профілактика бронхітів у дітей

Працюючи лікарем-реабілітологом багато років, переконався у важливості та ефективності деяких методів профілактики бронхітів у дітей. Пропоную вашій увазі статтю про сучасні підходи до діагностики і профілактики рецидивуючих і хронічних бронхітів у дітей  (Антипкін Ю.Г. та ін. АМНУ, Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМНУ)

Шиацу (Метод натискання пальцями).

Проводиться у фотарії зразу ж після закінчення УФО. Дітям до 3-4-х років шіацу проводять батьки під наглядом медсестри. Проводиться натискування "подушечками" одного (середнього) чи   декількох пальців перпендикулярно до поверхні, яка піддається дії. Тривалість натискування на кожну зону від 3 до 5 секунд (натискування у області шиї не повинно перевищувати 3-х секунд), Сила натискування повинна бути такою, щоб не викликати неприємних болючих відчуттів у дитини. тривалість однієї процедури шіацу не повинна перевищувати 1-1.5 хвилин,

Зони шіацу наступні:     

1.       Нижче кутів крил носа - проекція точки хе-ляо чи GI19

2.       З обох сторін крил носа від основи до ніздрів -- від точки цин-мин V1 до цзя-би чи  РС 15;

3.       Біля медіального краю брів на надбрівних дугах - проекція точки цуань-чжу. Дія на парні зони проводиться пальцями обок рук;V2

4.       Між І і II пястнимн кісткам, ближче до ІІ проекція точки хе-гу чи GI4;

5.       На середній лінії лоба, у центрі відстані між початком брів над переніссям - проекція точки інь-тан чи РС 3;

6.       Зона отвору верхньої щелепи під оком - проекція точки си-бай чи Е 2;

7.       Зона переднього краю грудино-ключичнососкоподібних м'язів, проекція сонних артерій - проекція жень-ін чи Е9 і шуй-туй або Е10

8.       Попереду "козелків" вух - проекція точок тин-хуей чи VВ 2 або тин-гун чи IG19;

9.       Зона середини стернини на рівні 3-го міжребер'я -  проекція точки юй-тан або VC18

10.    Над серединою яремної вирізки рукоятки стернини -  проекція точки тянь-фу чи VC22;

11.    По задній поверхні шиї трьома пальцями обох рук проекція точок синь-ши чи РС 29. бай -лао або РС ЗО, чун-гу або РС 3 1.

Дихальна гімнастика включає елементи тренування механізмів або складових компонентів дихального акту. Комплекс гімнастики повинен включати статичні дихальні звукові вправи для тренування подовженого видику: промовляння голосних, приголосних, звукосполучень типу "жук''. ''бух" тощо або фраз скоромовок на видосі. Окрім статичних, комплекс має і динамічні дихальні вправи, коли (фізичні вправи поєднуються з диханням. До нього входять наступні вправи (повторювати 6-8 разів):

1. Вихідне положення (в.п.) - стоячи, руки витягнуті вздовж тулуба. При піднятті рук до верху і потягуванні - вдих, при поверненні до вихідного положення - видих.

2. Вправа "рубання дров"; в.п. ноги на ширині плечей, корпус дещо зігнутий вперед. Пальці обох рук переплетені один з одним у щільний кулак, підняті над головою - вдих; різко спускаючи до низу, між ногами, проводячи рух рубання - видих. Темп середній.

3. В.п. - стоячи, руки на поясі. Розвести руки у боки - вдих, "обняти" грудну клітку за плечі, дещо зігнувшись - видих. Темп середній.

4. В.п - стоячи, руки вдовж тіла. Вдихнувши, присісти і обхватити коліна руками - видих. Темп середній,

5. в.п. - стоячи, руки на поясі. Праву ступню, чергуючи поставити на п'яту, далі на носок вдих. Присісти - видих. Далі те ж саме лівою ногою.

6. В.п. - стоячи, руки опущені донизу. Ходьба на місці: 5,2  вдих; 3.4,5 --видих: 6,7 - пауза і т.д.. Темп - 90 кроків за І хвилину. Повторювати 2 хвилини.

7. В.п. - стоячи, руки опущені донизу, зігнути руки до плечей вдих, кинути донизу з розслабленням - видих. 6-8  разів. 

 Гідрокінезіотерапія у басейні із солоною водою призначається дітям після закінченням курсу підводного душу-масажу, у ті ж дні, чергуючи з загальним УФО. Завдання гідрокінезіотерапії у басейні: тренування подовженого видиху під водою і видиху у воду із зануренням обличчя, тренування подовження паузи після видиху. Діти переводяться до басейну тільки після двотижневих занять дихальною гімнастикою. Заняття проводяться при температурі води у басейні +30°С, + 32°С після прийняття дітьми гігєнічного душу.Сіль (кам'яна чи морська) розчиняється аналогічно, як при підводному душі-масажі. Тривалість заняття гідрокінезіотерапії 30-40 хвилин.

До комплексу включаються наступні вправи:

1. Вихідне положення - стоячи у басейні, вода попідруки. Кругові рухи прямими руками вперед 5 разів підряд, вдих, занурити обличчя у воду - видих у воду, вирівнятися. Дихальна пауза. Видих у воду повторити двічі.

2. В.п, - лежачи на животі у воді, тримаючись руками за поручень басейну. Дихання діафрагмальне. Імітація плавання стилем "кріль". Тривалість 1-1,5 хвилини.

3. В.п. - стоячи у воді. Вправа "поплавок". Зробивши глибокий вдих, присісти, зануритися у воду з головою, обхватити коліна руками, притиснути підборіддя до грудей і випливти на поверхню води, продовжуючи затримку дихання до рахунку 5-7. Далі видих у воду через напівзімкнуті губи, встати.

4. В.п. - стоячи у воді. Ходіння по дну з високим підніманням у воді стегон. На рахунок 1, 2 - вдих; 3,4,5 - видих; 6,7,8 - пауза. Тривалість 2-3 хвилини.

5. В.п. - стоячи у воді спиною до стінки басейну. Лягти у воду на живіт, попередньо зробивши вдих, відштовхнутися ступнями від стінки басейну, руки витягнути вздовж тулуба, просковзнути по поверхні води у напрямку до протилежної стінки. Рухи ногами виконувати як при плаванні стилем "брас" чи "'кріль". Голова під час руху опущена у воду, повільний видих у воду через напівзімкнуті губи. Повторити 4-5 разів.

6. Вправа "медуза". Зробивши глибокий вдих. присісти, зануритися з головою у воду. Нахилившись вперед, випливти на поверхню. Голова залишається опущеною у воду, руки і ноги "висять" вільно. Продовжувати затримку дихання до рахунку про себе до 5-7. Видих у воду через напівзімкнуті губи. Встати.

7. В,п. - стоячи у воді. Вискакування із води 4-5 разів. Дихання довільне.

8. Плавання по басейну з пінопластовою дошкою протягом 5-7 хвилин. Рухи ногами, як при стилі "брас". Дихання довільне.

9. В.п. - стоячи у воді лицем до стінки басейну. Сковзання на спині впоперек басейну. Упертися ногами у стіну, зробити вдих, притиснути коліна до грудей, відштовхнутися зігнутими у колінах ногами від стінки басейну, руки - вздовж тулуба, просковзнути по поверхні води до протилежної стінки, роблячи видих.

10. Видихи у воду 5-7 разів.

11.Вільне плавання, гра у м'яч на воді.

Після гідрокінезіотерапії необхідний відпочинок у кімнаті відпочинку 10-20 хвилин. Заняття проводяться окремо у старшій і молодшій групах дітей.

Протипоказання до гідрокінезіотерапії; мокнуча екзема, загострення хронічного вогнища інфекції, захворювання нирок, декомпенсовані вади серця, порушення функції вестибулярного апарату.

Паралельно з фізіопрофілактикою у поліклініці батькам дітей додому видається пам'ятка по домашньому загартуванню, яке включає вологі обтирання ніг, обливання ніг, контрастні ванночки для ніг.

Вологе обтирання ніг починають проводити увечері при температурі води 37°С, тривалістю 2 хвилини; потупово знижуючи температуру на 1 С кожні 2 дні, її доводять до 30-28°С. Обливання ніг проводять водою температурою 35°С у дітей до 3-х років і водою температурою 33°С у дітей у віці 4-10 років. Поступово знижуючи - кожні 4 дні на 1°С, ЇЇ доводять до 24°С у дітей до 4-х років і до 15°С у дітей старше 5 років.Тривалість процедури 25-30 секунд.

Ванночки для ніг призначають дітям, отримавших процедури (обтирання ніг і обливання). Температуру води поступово знижують з 34°С до15°С (на 1"С кожні 5 днів). Тривалість процедури до 3-х хв дітям до 7 років і 3-4 хвилини - дітям старше 7 років. Після ванночок ноги розтирають жорстким рушником. Ефективне застосування контрастних ванночок для ніг з почерговим зануренням ніг дитини у таз з теплою (температура 37-З8^С) на 10 секунд і у таз з прохолодною водою, температура якої на 3°С нижча. Кожні 5 днів температуру знижують на 1 С і доводять поступово до 18°С. Кількість занурень стоп у теплу і холодну воду за один сеанс збільшується від 3 до 7, експозиція від 5 до 20 секунд,

Через 30 хвилин після першої процедури (УФО чи підводний душ-масаж) діти отримують електроаерозоль збором, який складається із трави череди,фіалки трицвітної (по 50 г кожної) - фітозбором № 1. Спосіб приготування: 20 г збору у емальованому посуді заливають 250 мл окропу, закривають кришкою і кип'ятять 10 хвилин, охолоджують при кімнатній температурі, настоюють 2 години, після чого відціджують,

Електрофітоаерозольпрофілактику проводять негативно зарядженим відваром фітозбору № 1 протягом 6-8 хвилин щоденно за допомогою індивідуальних інгаляторів чи групових типу «ГЕК-І» протягом 10-15 перших днів фІзіопрофілактики.

Паралельно на час прийому електрофітоаерозолю дітям призначається фітозбір № 1 всередину по 25-100 мл тричі на день за 30-40 хвилин до їжі;

• до 3-х років - по 25 мл; • від 3-х до 7 років - по 50 мл; • від 7,1 до 10 років - по 75 мл;

• старшим 10 років - по 100 мл.

Після  закінчення  електрофітоаерозольпрофілактики  одночасно  з включенням до курсу гідрокінезіотерапії призначають коктейлі з киснем:

10%-ий відвар збору, до складу якого входить листя подорожника, мати-мачухи, корінь солодки, трава чебрецю, фіалки трицвітної, череди, квітки календули. Суміш цих рослин по 10 г заливають 900 мл води і кип'ятять на водяній бані 15 хвилин. Настоюють 1 годину.

Для приготування іншого коктейлю беруть 100 мл відвару збору, 180 г сиропу (шиповника, рози, вишні) чи 120 г сиропу і 60 г меду, 600 мл кип'яченої охолодженої води та збитий білок 1 яйця ( додається останнім). Вказана суміш заливається до апарату Боброва ємністю 1 л, через який перепускають кисень під тиском у 1,5-2 атм. Коктейль з киснем дають дітям за 1,5 години до їжі або натще по 100 мл (3-7 років), 150 мл (старше 7 років) один раз на день.

У дні, вільні від загального УФО. діти отримують підводний душ-масаж на основі штучних  натрієво-хлоридних ванн з мінералізацією 15 г/л, 100 - 200 г солі на 10 л води. Замість таких ванн за основу можна взяти морські ванни тієї ж концентрації. У збуджених дітей із заспокійливою ціллю можна підводний душ-масаж проводити на основі хвойних (5 мл рідкого хвойного екстракту на 10 л води) чи йодобромних ванн ( 1-2 кг солі і 100 мл розчину -100 г йодиду натрію, 250 г броміду калію, розчинених в 1 л води).

Температура води у ванні при перших процедурах повинна бути 37°С, після третьої – 360С. Підводний душ-масаж забезпечується плавним рухом масажного шлангу водоструйного апарату типу «Tur UWM 50-I-DS» за допомогою водяних струменів. Круглі сопла сприяють утворенню жорсткого струменя. Масаж проводять під тиском 180-200 кПа (1,8-2 кг/см2 чи 0,5-і,0-1,5 атм).

При положенні на животі масажують рефлексогенні зони органів дихання знизу до верху:

·         паравертебральні зони від XII до ІУ ребра;

·         міжреберні проміжки від паравертебральної до середньої аксілярної лінії з обох боків;

·         підключичні області з обох боків;

·          парастернальні області справа;

·         області проекції наднирників.

Підводний душ-масаж проводиться струменем води, температура якого на 1°С нижче температури води у ванні. Гідротерапія проводиться через день, на курс 10 процедур.